czwartek, 29 listopada 2012

Kredki dla małych rączek

Chwytać kredkę i trzymać ją może już półroczne niemowlę. Początkowo zaciska całą dłoń na kredce, z czasem zaczyna chwytać palcami. W tym czasie zaczynają dzieciom wyrastać zęby i zazawyczaj to, co trzymają w rączkach trafia do ich buzi. Czyli ważne jest, żeby kredki dla najmłodszych miały odpowiedni kształt ze względu na chwytanie, nie dawały się łatwo ugryźć i nie były szkodliwe ze względu na wkładanie do buzi.
Zakup kredek przeznaczonych dla rocznych maluchów (oznaczonych 12M+) wydaje się nie być problemem.
Z dostępnych na polskim rynku do pierwszych prób rysowania dobre są kredki zamontowane w zabawnych figurkach (1) umożliwiających chwytanie całą od dłonią od góry. Zbliżone możliwości dają jumbo crayons (2, 3) dzięki temu, że są krótkie i grube. Podobnie jest z block crayons (4), które jednocześnie mogą być użyte, jak klocki, do budowania wież.
18-miesięczne dziecko jest w stanie trzymać kredkę trzema palcami. Jest to możliwe, jeśli użyje ono trójkątnych kredek bez oprawy (5) lub w oprawie (6). Dla mojej wnuczki dużą atrakcją stały się sześciokątne kredki w drewnianej oprawie, które mają na sobie rysunki (7). Największym przebojem wśród nich była zielona żabka.
Nie przetestowałyśmy wszystkich pokazanych kredek. Używane przez N kredki są miękkie w rysowaniu, dobrze kolorują, są dość odporne na łamanie. Rzeczywiście można je łatwo zmyć. Kolory są żywe. Zgodnie z przewidywaniami, zestaw ‘2 w 1’ najmniej się sprawdził jako kredki.
Dla dwulatków zainteresowały nas kredki trójkątne w przekroju bez oprawy (8) i ołówkowe (9) oraz kredki okrągłe bez oprawy (10).
Charakterystyczne jest, że wszystkie zaprezentowane wyżej kredki zachwalane są głównie ze względu na ich kształty ułatwiające małym dzieciom chwytanie całą dłonią lub ćwiczenie chwytania trzema palcami. Zwraca się też uwagę na żywe kolory, odporność na łamanie i łatwe zmywanie z różnych powierzchni. Wszystkie one są określane jako nietoksyczne, spełniające wymagania norm określonych dla zabawek, np. normy obowiązujące w UE, ale nie ma bardziej dokładnych informacji o ich składzie.
Podczas poszukiwań w Internecie trafiłam na kilka produktów, które zwracają uwagę formą i urodą, ale zostały zakwalifikowane przez producentów dla dzieci powyżej 3 lat. Ciekawe, że zwykle są opisywane jako kredki dla najmłodszych. Czym rysować i kolorować przed ukończeniem 3 lat? I w jakim wieku jest się najmłodszym?
Piękne Crayon Rocks można kupić w Polsce. Są one produkowane z wosku sojowego. Kształtem idealnie pasują do rączki malucha, ale przeczytałam u producenta, że mogą grozić zadławieniem. Konsekwencją tego jest dolna granica 3 lat.
Uwagę zwracają też kredki firmy Faber Castell. Te krótsze szersze w kształcie gruszki chwytane całą dłonią są przeznaczone dla artystów, którzy ukończyli 3 lata, dłuższe węższe w kształcie paluszka do chwytania trzema palcami dla tych, którzy mają 4 lata. Inne produkty tej firmy są produkowane z wosku pszczelego, ale przy tych kredkach brak jakiejkolwiek informacji na ten temat.
Ciekawe mozliwości stwarzają ergonomiczne trójkątne kredki Noris Club wax triangles firmy Staedtler.
Poniżej podam kilka przykładów kredek, które według opisów są wykonane z materiałów bezpiecznych, naturalnych, ekologicznych. Nie z parafiny ale wosków roślinnych lub zwierzęcych: sojowego, palmowego, pszczelego (uwaga! może uczulać) itp. Zawierają one pigmenty mineralne lub barwniki roślinne itd.
Eco-Crayons firmy Eco-Kids są barwione przy użyciu nasion arnoty własciwej, buraków, marchewki, kurkumy, słodkich ziemniaków, czerwonej kapusty i szpinaku.
Natural Crayon Rocks i Natural Crayons firmy Clementine określane są jako bezpieczne dla dziecięcych rąk i ust.
Eco-Wedge Crayons od Endangered Species by Sud Smart to kredki o czterech punktach do rysowania I wielu krawiędziach o różnych długościach umożliwiających kolorowanie dużych powierzchni.
Kredki z wosku pszczelego niemieckiej firmy Stockmar. Kolorowanie nimi przypomina malowanie farbami wodnymi.
Na podstawie tego przeglądu widać, że choć o ideał trudno, to można coś wybrać. Maluchy i tak powinny rysować pod opieką dorosłych, a na początku wręcz razem z dorosłymi. Naszą rolą jest więc zadbanie o bezpieczeństwo małego rysownika. Ale warto dać mu kredki, które dobrze chwyci i które będą zostawiały wyraźny ślad na powierzchni, co zapewniają wszystkie prezentowane kredki.
Chciałabym wspomnieć o papierze do rysowania. Im większa powierzchnia tym lepiej. Warto też używać papierów w różnych kolorach.
MOŻE RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ CIĘ:
Na fali wspomnień z malarskich warsztatów

Brak komentarzy: