niedziela, 14 października 2012

Marc Boutavant przybliża odległe kraje

W ramach otaczania N językiem angielskim włączamy wybrane programy telewizji dla dzieci. Tym sposobem zimą trafiliśmy na zapowiedzi nowego serialu z misiem o imieniu Mouk. Spodobała się nam grafika i zainteresowała tematyka – podróże po świecie. Od pierwszego odcinka Mouk stał się ulubieńcem rodziny i znajomych. Natychmiast też zaczęliśmy poszukiwania w Internecie. Sprawdzaliśmy na YouTube’ie, jakie kraje przed nami. Mała N bardzo polubiła piosenkę z filmu, wkrótce często dało się słyszeć z jej ust Mouk, Mouk, choć jeszcze nie była tak rozgadana jak dziś.
Źródło: www.albin-michel.fr
Wtedy to córka wytropiła, że polska wersja książki Marca Boutavanta Le tour du monde de Mouk à vélo et en gommettes była dostępna kilka lat temu. Wydawnictwo Wytwórnia wydało ją w roku 2008 pod tytułem Muk w podróży dookoła świata. Niestety na początku 2012 roku nie udało się nam jej nigdzie znaleźć. Mogłyśmy tylko przeczytać entuzjastyczne opinie szczęśliwców, którzy wcześniej mieli małe dzieci – wszyscy ocenili książkę na 5 gwiazdek. Trochę dziwi, że wydawnictwo na fali zainteresowania serialem nie wznowiło tej książki. Korzystają na tym importerzy angielskiej wersji. Również my postawiłyśmy na to wydanie.
Grafika niezwykle sympatyczna, pełna kolorów przyciąga czytelników. Choć książka, jest przeznaczona dla dzieci od 4 lat, to okazuje się, że i młodsze lubią ją „czytać”. Jest to lektura od 0 do 100 lat, o czym świadczą liczne blogi. Ta pozycja Marca Boutavanta zjednała mu sympatyków w wielu krajach.
Towarzysząc Moukowi, z Paryża udajemy się do Kittilä w fińskiej części Laponii, na wyspę Hydra w Grecji, do libijskich piasków Sahary w rejonie Mourzouk, do miasta Bobo-Dioulasso w Burkina Faso, do miasta Sambava na Madagaskarze, do regionu Puducherry (dawniej Pondicherry) na południu Indii, do Baishuijang w Chinach, do Australii na Kangaroo Island, do Japonii na wyspę Kiusiu, do Peru nad jezioro Titicaca i do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Każde z tych miejsc jest przedstawione na jednej ogromnej ilustracji (78 cm x39 cm), której bohaterami są zwierzęta charakterystyczne dla danego regionu. Z każdego z tych miejsc Mouk wysyła wiadomość do swoich przyjaciół.
Ogrom szczegółów na każdej ilustracji zdumiewa a zarazem wciąga. Do książki można wracać wiele razy i za każdym razem odkrywać w niej coś nowego. To lektura na lata. O wspólnym zgłębianiu książki z dziećmi można przeczytać na blogu Kokon Fantazji. A jak wciągające może być analizowanie szczegółów napisała autorka bloga Przytulnie.
Książka jest stosunkowo odporna na przeglądanie przez najmłodszych czytelników, bowiem strony ze scenami z podróży są wydrukowane na winylowych kartkach. Podobnie, winylowe naklejki dołączone do książki powinny wytrzymać ich wielokrotne naklejaniei odklejanie.
Chciałabym jeszcze wrócić do serialu, który miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku. Producentem jest francuskie studio Millimages. Oczywiście w tym przedsięwzięciu autorowi książki towarzyszy duże grono rysowników, autorów scenopisów i scenarzystów. Tym razem Mouk wybiera się w podróż razem z przyjacielem kotem o imieniu Chavapa. Odwiedzają Algierię, grecką Kretę, Kanadę, Japonię, Senegal, Madagaskar, Peru, Wenezuelę, Wietnam, Indie, Brazylię, Chiny, Meksyk, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Australię, Argentynę, Egipt, Chile, Maroko oraz Finlandię. Podczas wyprawy rozmawiają korzystając z komunikatora z rodzeństwem o imionach Popo i Mita, którzy zostali w domu. W sumie powstały 62 odcinki trwające 11 minut. Wykaz wszystkich odcinków z podaniem krajów, w których toczy się akcja, można znaleźć na stronach francuskiej i anglojęzycznej Wikipedii. Znający francuski mogą także dowiedzieć się, jakimi zwierzętami są główni bohaterowie poszczególnych odcinków.
Znającym francuski bądź angielski chciałabym również polecić 30 zabawnych jednominutowych historyjek z udziałem dwójki przyjaciół Mouka i Chavapy, których akcja ma miejsce podczas podróży. Są one dostępne na YouTube’ie. Wersja angielska została tam zamieszczona przez Disney Junior UK.
Warto dodać, że Marc Boutavant należy do grona artystów współpracujących z firmą DJECO. Współtworzył m.in. witrynę firmy. Jego projektem jest strona przestawiająca las.
MOŻE RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ CIĘ:
Mouk na DVD

Brak komentarzy: